Podniosłym wydarzeniem w życiu społeczności Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach była uroczystość zaślubin Karoliny Kotwicy i Przemysława Burka w kościele p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Nisku. W słoneczne, niedzielne popołudnie, 27 sierpnia 2017 r. bardzo liczna delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” - dzieci i młodzież ubrane w strojach ludowych na czele z panią dr Ewą Sęk, Dyrektor KDK „ARKA” oraz rodzice towarzyszyła pani Karolinie w tym ważnym dla niej dniu. Młodzież przygotowała oprawę liturgiczną, czytania i modlitwę wiernych, polecając nowożeńców, ich rodziców, rodzeństwo i przyjaciół Panu Bogu i opiece Matki Bożej - Królowej Rodzin.
Po Liturgii Mszy Świętej Państwo Młodzi przeszli pod szpalerem róż, trzymanych przez dzieci i młodzież Zespołu „Racławice”, w którym pani Karolina tańczyła od piątego roku życia, reprezentując kulturę polską na wielu festiwalach i przeglądach w kraju i zagranicą, następnie zdobyła kwalifikacje choreograficzne, by prowadzić zajęcia z dziećmi na sali baletowej, przekazując wiedzę, umiejętności i tradycje Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, w którym od ponad 30-tu lat kultywowane są wartości chrześcijańskie i patriotyczne.
Jeszcze raz składamy gratulacje i życzymy błogosławieństwa Bożego.
Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia Gmina i Miasto Nisko organizuje Święto Chleba i zaprasza m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Delegacja Zespołu „Racławice” uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, dziękczynnej za plony w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku, by następnie przejść w korowodzie na Stadion „Sokół”. Młodzież w strojach szlacheckich niosła Chleb, reprezentując Burmistrza GiM Nisko Juliana Ozimka. Po południu, na scenie dwie grupy Zespołu wystąpiły przed mieszkańcami Niska z koncertem, w którym w barwnych strojach łowickich zatańczyli dwa tańce narodowe kujawiak i oberek oraz inscenizację „Oberek nad potokiem” i w strojach szlacheckich dostojnego poloneza do muzyki B. Konowalskiego.
W niedzielę, 20 sierpnia 2017 r., na zaproszenie Starosty Niżańskiego pana Roberta Bednarza, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wystąpił z bogatym programem folklorystycznym na Dożynkach Powiatu Niżańskiego w Jarocinie. Stroje ludowe, układy choreograficzne w wykonaniu dzieci i młodzieży wzbudziły uznanie wśród publiczności. Najstarsza grupa Zespołu rozpoczęła koncert suitą pieśni i tańców lasowiackich, witając gospodarza dożynek chlebem. Młodzież z grupy III zaprezentowała oberka w strojach łowickich, które nawiązują do urodzajnych polskich ziem. Najmłodsze dzieci wystąpiły z inscenizacją „Na Krakowskim Rynku”, w strojach krakowskich, prezentując symbole narodowe. Pan Starosta Robert Bednarz, dziękując za koncert, podkreślił, że Zespół „Racławice” od lat kultywuje kulturę ludową i tradycje patriotyczne. Tradycja, to nie tylko słowo, ale cała przeszłość naszego narodu. Polska ma co przekazywać, biorąc pod uwagę nasz folklor oraz jego różnorodność, a w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, którego dyrektorem jest dr Ewa Sęk są wypracowane warunki do pielęgnowania dziedzictwa i przekazywania ich od najmłodszych lat. W Zespole „Racławice” tańczą dzieci od czwartego roku i kontynuują swój rozwój do 19 roku życia.
W dniach 17 - 19 sierpnia 2017 r. młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczyła w ramach wakacyjnego wypoczynku dla młodzieży, organizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w warsztatach „Nowe widnokręgi: dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”. W bogatej ofercie warsztatów nie zabrakło zajęć prasowych, radiowych, telewizyjnych, historycznych, aktorskich, tanecznych, o kulturze języka i wypowiedzi oraz z komunikacji. Przez trzy dni młodzi ludzie biorący udział w warsztatach mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawych i wartościowych wykładów, m.in. wykład pt. „Pedagogika mass - mediów”, który prowadził o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Bardzo interesującym tematem, który poruszył wrażliwość młodych ludzi był „Wolontariat. Komunikacja z ludźmi w śpiączce”, a także wykład dr. Grzegorza Osińskiego - „Mózg ludzki w cyfrowym świecie”. Takie warsztaty, to pogłębienie zarówno wiedzy, talentów, rozwijanie swoich zainteresowań i pasji oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, a równocześnie umacnianie w wartościach chrześcijańskich i pogłębianie wiary, poprzez uczestnictwo w Eucharystii i Apelu Jasnogórskim w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II. Młodzież zwiedzała rozgłośnię Radia Maryja i siedzibę Telewizji Trwam, gdzie była zapoznawana z nowoczesną technologią, sprzętem i tajnikami zawodów dziennikarzy i reporterów. Młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z rekomendacji Ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego wzięła udział w warsztatach pod opieką pani dr Ewy Sęk, dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach.
15 sierpnia 2017 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach brała udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza, sprawowanej w Bazylice katedralnej w Sandomierzu. Ordynariusz Diecezji podkreślił, że Msza Święta jest sprawowana w dzień 80 - tych urodzin Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W homilii Biskup Nitkiewicz przybliżył tajemnicę Wniebowzięcia Maryi, wyjaśniając symbolikę fresków bizantyjsko - ruskich ze scenami życia Maryi i Jezusa, w tym największy, który przedstawia Zaśnięcie Maryi Panny. Dzisiejsza uroczystość stawia nam przed oczyma sprawy naszej Ojczyzny. Niepodległość jest dziś zagrożona, można ją utracić przyjmując ideologie antychrześcijańskie. Ksiądz Biskup wzywał do obrony naszej wiary, czystości tradycji, w którą wpisany jest kult Maryi. Maryja pozwala zwalczać błędne doktryny i trwać przy nauce Kościoła. Zwracając się do Księdza Jubilata Pasterz Diecezji podkreślił Jego aktywność i gorliwość w działaniach na rzecz diecezji, Jego dokonania w okresie stanu wojennego i zaangażowanie w naukę społeczną Kościoła. Po poświęceniu ziarna, ziela i kwiatów przyniesionych przez wiernych, Ks. Bp Frankowski podziękował za celebrę, życzliwość, możliwość pracy, wskazał na szczególną więź z Maryją i Jej opiekę - dzień urodzin, podejmowane prace w kolejnych parafiach p.w. Jej imienia.
Liczna delegacja dzieci i młodzieży z Zespołu „Racławice” w strojach ludowych wyśpiewała dostojnemu Jubilatowi życzenia przy akompaniamencie akordeonu i przekazała w imieniu całej społeczności „ARKI” kosz z osiemdziesięcioma różami i laurkę:
Po pracowitym Roku Artystycznym w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”, nadszedł długo oczekiwany czas wypoczynku. Tym razem dzieci i młodzież wraz z opiekunami wyjechali w Bieszczady, do miejscowości Skorodne, by w ośrodku oazowym wypoczywać, nabierać sił do dalszej pracy w cudnym otoczeniu przyrody od 28 lipca do 2 sierpnia 2017 r. Przyroda to źródło piękna i inspiracji twórczych. Obserwując ją uczestnicy lepiej mogli otworzyć się na piękno bieszczadzkiej przyrody i mądrość jej Stwórcy. Był to czas wspólnego, radosnego przeżywania wakacji z Panem Bogiem. A zatem, było w nim miejsce zarówno na wędrówki, wycieczki, zabawy jak i na modlitwę oraz podzielenie się doświadczeniami z innymi uczestnikami i budowanie coraz lepszych relacji we wzajemnej współpracy, wzrastania w wierze i umacniania miłości w rodzinie, jaką stanowi wspólnota Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. W tym roku wędrówkę na Połoninę Wetlińską grupa rozpoczęła z Przełęczy Wyżnej, by po wyczerpującym podejściu stanąć na szczycie i odpocząć w najwyżej położonym (1228 m n.p.m.) bieszczadzkim schronisku „Chatka Puchatka”, usytuowanym tuż pod Hasiakową Skałą oraz podziwiać malownicze okolice, z widokami na Połoninę Caryńską i Smerek. Pogoda również sprzyjała kąpielom w takich miejscach jak Chrewt i Polańczyk oraz wyprawie do Soliny, by przejść zaporą o długości 664 m i delektować się widokami na Zalew Soliński. W samym ośrodku i jego otoczeniu nie brakowało atrakcji, dzieci chętnie brały udział w proponowanych grach i zabawach, uczyły się śpiewać różnych piosenek religijnych, w tym modlitwy paraliturgicznej - Godzinki, a także spotykały się przy grillu, by smakować kiełbasek i pieczonych ziemniaków. Na zakończenie każdego dnia uczestnicy wakacji gromadzili się w Kaplicy na Apel Jasnogórski i wieczorną modlitwę, a w niedzielę udali się do Polany na Mszę Świętą w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego.
Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk, kadra, rodzice oraz dzieci i młodzież składają serdeczne „Bóg zapłać” za zaproszenie do Skorodnego, za wszelkie dobro, jakie otrzymaliśmy od Księdza Mariana Kondysara i Gospodarzy Domu, za gościnność, ciepło rodzinne i otwartość serc.
W Sali Kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, 26 czerwca, odbyło się uroczyste zakończenie Roku Artystycznego 2016/2017. Na spotkanie przybyli nie tylko tancerze i wokaliści, należący do Zespołu i Grupy Wokalnej, ale również ich rodzice i dziadkowie, a także Wicestarosta Powiatu Niżańskiego Adam Mach, Józef Sroka i Proboszcz parafii p.w. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Racławicach Ks. Jan Kądziołka. Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk powitała bardzo serdecznie wszystkich zebranych i poprosiła Księdza Jana, aby modlitwą rozpocząć uroczystość. Gratulacje i podziękowania za uczestnictwo w zajęciach tanecznych, wokalnych, za reprezentowanie środowiska na konkursach i festiwalach, poprzedził koncert „W zielonym gaju...” w wykonaniu dzieci z Grupy Wokalnej. W programie znalazły się piosenki ludowe, które opracowała i dzieci do występu przygotowała pani Katarzyna Rokoszyńska. Wartość artystyczną podnosiła Kapela Ludowa, która przygrywała dzieciom do śpiewu, a także stroje ludowe oraz wianki na głowach dziewcząt, uplecione z polnych kwiatów. Wszystkie dzieci, począwszy od pierwszej grupy otrzymały z rąk Pani Dyrektor Dyplomy za uczestnictwo w zajęciach i Laury, za twórczy udział artystyczny w duchu chrześcijańskim i patriotycznym podczas Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Pan Wicestarosta towarzyszył, wręczając okolicznościowe książeczki pt. „Słowa Mądrości”. Pan Józef Sroka przekazał kuferek słodyczy od córki Małgorzaty, wychowanki Zespołu „Racławice”, na ślubie której w ubiegłym tygodniu była delegacja ZPiT „Racławice”. Na zakończenie grupa reprezentacyjna „Racławic”, w pięknych strojach szlachty zaściankowej, zatańczyła poloneza „Jeszcze Polska nie zginęła”. Pani Dyrektor wręczyła również Kadrze KDK „ARKA” okolicznościowe statuetki i Laury za pracę przy Festiwalu „Eutrapelia”. Młodzież wręczyła Pani Dyrektor dr Ewie Sęk piękny kosz róż, w podziękowaniu za szerzenie dobra i piękna, za iskrę wiary, nadziei i miłości, a pracownicy wyrazili wdzięczność za kochające serce i oczy, odzwierciedlające duszę, za wyrozumiałość ludzką, a szczególnie za nieugiętą postawę pełną wiary i bojaźni Bożej.
W Parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli miały miejsce uroczystości z okazji 50 - lecia istnienia Wspólnoty Parafialnej. Proboszcz Ksiądz Włodzimierz Mazur zaprosił z koncertem Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Pani Dyrektor dr Ewa Sęk, witając przybyłych gości, podkreśliła doniosłość i rangę uroczystości. Zespół „Racławice” rozpoczął koncert suitą pieśni i tańców lasowiackich, witając chlebem, który para lasowiacka wręczyła gospodarzowi miejsca Księdzu Proboszczowi. Koncert był utrzymany w klimacie wiosenno - letnim z jaskółkami, ze stokrotkami i trawami, pośród których pojawiły się motylki i polny świerszczyk. Łowickie kostiumy podkreślały barwne łany pól i pięknie się prezentowały na scenie sali teatralnej.Najstarsza grupa Zespołu, w strojach szlachty zaściankowej, zatańczyła dostojnego poloneza pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”. Między układami tanecznymi dziewczęta z grupy wokalnej, działającej przy KDK ARKA zaśpiewały piosenki ludowe w nowych aranżacjach, pt. „Prząśniczki” i „W zielonym gaju”. W finale koncertu wszyscy artyści wykonali utwór religijny „W nowe jutro...”. Cały koncert prowadziła dr Ewa Sęk i w imieniu całej naszej społeczności „ARKI” złożyła gratulacje na ręce Księdza Włodzimierza dla wszystkich parafian: Jubileusz 50 - lecia Parafii jest okazją do złożenia dziękczynienia Bogu, za żywy Kościół, trwający z różańcem w ręku przy Krzyżu Chrystusa wraz z Matką Bożą Różańcową, patronką Waszej Parafii, tym szczególniej w Jubileuszowym Roku 100 - lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach życzy, aby Wspólnota Parafialna piękniała i z każdym dniem stawała się obrazem miłości i jedności Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Ksiądz Proboszcz, dziękując pani Dyrektor za koncert, podkreślił wkład pracy w dzieło, jakim jest Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, przez który Pani Ewa wskrzesiła na nowo dar kultury ludowej w naszym środowisku.
W dniu 19 czerwca 2017 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” udała się do Stalowej Woli, do Biura Pani Senator RP Janiny Sagatowskiej oraz Pana Rafała Webera Posła Na Sejm RP. W spotkaniach miało miejsce wyrażenie troski o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotycznym i katolickim. Zarówno Pani Senator Janina Sagatowska jak i Pan Poseł Rafał Weber sprawują honorowy i czynny Patronat nad działalnością Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, a w szczególności nad Festiwalem Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W dniu 8 czerwca odbył się Finał Jubileuszowej XX edycji „Eutrapelii”, której przebieg uświetniony został dzięki zaangażowanej pomocy Patronów, dlatego też tą drogą również Katolicki Dom Kultury „ARKA” jako główny organizator składa gorące podziękowanie dla wszystkich Patronów Festiwalu na ręce Państwa Parlamentarzystów. Mamy nadzieję, że owoce działalności wychowawczo - kulturalnej prowadzonej przez „ARKĘ” obfitować będą także w postawach młodego pokolenia, biorącego odpowiedzialność za przyszłość Naszej Ojczyzny. Niech dobry Bóg wynagradza wszystkim Przyjaciołom i Wychowawcom, którzy wspierają wysiłek organizatorów „Eutrapelii”.
19 czerwca 2017 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi w Racławicach udała się do Sandomierza, by uczestniczyć w uroczystości święceń prezbiteratu, który od 8 lat odbywa się w rocznicę święceń kapłańskich Księdza Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii Pasterz Diecezji zwrócił się bezpośrednio do kandydatów do kapłaństwa, przygotowując ich do trudnej drogi w posłudze duszpasterskiej i równocześnie wlewając nadzieję w ich serca. Ks. Biskup podkreślił, że są dobrze przygotowani, kochają Chrystusa i będą głosić Ewangelię. Ten dzień od wielu lat uświadamia nam jak wielki dar otrzymaliśmy od Boga i dzięki niemu powinniśmy swoją posługę kapłańską i swoje życie Bogu złożyć w ofierze. Po homilii Biskup Ordynariusz przyjął od neoprezbiterów śluby posłuszeństwa i nałożył im stułę i ornat oraz przekazał kielich i patenę do sprawowania Eucharystii. Po uroczystej Mszy Świętej delegacja Zespołu „Racławice” czekała na Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, by złożyć życzenia w dniu 32. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich. Życzymy Księdzu Biskupowi dużo zdrowia, potrzebnych łask od Chrystusa Najwyższego Kapłana, by nadal uświęcał i błogosławił w pracy duszpasterskiej.
W sali kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 31 maja 2017 r. odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Matki. Każda grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zatańczyła układ taneczny ze specjalną dedykacją dla Mamy. Najmłodsze dzieci wystąpiły w zabawie „Misie dwa” w pięknych strojach, ale bardzo ciepłych, jak na misia przystało. Dziewczynki z II grupy w strojach smerfetek przedstawiły „Smerfną zabawę”. Grupa III w pięknych strojach łowickich zatańczyła „Oberek nad potokiem”. W scence przedstawiono dawne zwyczaje zabaw nad wodą. Najstarsza grupa wystąpiła z polonezem w strojach szlachty zaściankowej. Układy taneczne przeplatały utwory wokalne w wykonaniu dziewcząt z grupy wokalnej Karoliny i Andżeliki, którym repertuar dobrała i opracowała pani Katarzyna Rokoszyńska. Cały koncert prowadziła pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk, która na zakończenie podziękowała wszystkim rodzicom za wychowywanie dzieci i wskazywanie im dobrych wzorców, opartych na wzorcach wiary chrześcijańskiej.
Trwają intensywne przygotowania do Finału XX edycji Eutrapelii
.
Sztab organizacyjny w Arce ma ręce pełne pracy, pomagają też, jak zawsze najmłodsi tancerze Zespołu „Racławice”
Starosta Niżański Robert Bednarz, doceniając codzienny trud i wysiłek, zaprosił do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie wszystkich działaczy i pracowników kultury. 27 maja 2017 r. obchody Powiatowego Dnia Działacza Kultury rozpoczęły się od podziękowań Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, skierowanych do zebranych na uroczystości, za ich działalność i twórczość artystyczną, mającą na celu upowszechnianie i ochronę kultury naszej „Małej Ojczyzny”. Następnie przystąpiono do wręczenia nagród Starosty Niżańskiego. Z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach byli Agnieszka Rup, Alicja Szewczyk, Karolina Kotwica, Katarzyna Rokoszyńska i Janusz Kutyła. Na wniosek Dyrektora KDK „ARKA” dr Ewy Sęk, Starosta Niżański nagrodą rzeczową uhonorował panią Katarzynę Rokoszyńską, a pani Karolinie Kotwicy w dowód wdzięczności za pracę na rzecz promocji i kulturowego rozwoju Powiatu Niżańskiego Starosta Niżański wręczył wyróżnienie i statuetkę. Następnie odbył się koncert i promocja płyty młodzieżowego Zespołu Folkowego „Janki”.
21 maja 2017 r. w Rudniku nad Sanem odbył się koncert plenerowy w ramach cyklu imprez „Powiatowy Koszyk Sztuki”. Osiedle mieszkaniowe przy ulicy Chopina świętowało 30-lecie swojego istnienia. Na koncert zaproszony przez Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli został Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Najmłodsze dzieci wystąpiły z lasowiackimi zabawami, a „racławickie jaskółki” zwiastowały długo wyczekiwaną wiosnę. Starsze grupy zatańczyły polskie tańce narodowe: inscenizację „Na Krakowskim Rynku” oraz kujawiaka i oberka oraz poloneza. Z grupy wokalnej Andżelika Guściora zaśpiewała piosenkę „Pięknie żyć”. Barwny koncert został bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność.
W dniu 13 maja 2017 r., w rocznicę 100 - lecia Objawień Fatimskich, delegacja dzieci Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i pracowników, na czele z panią dr Ewą Sęk, dyrektorem Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, pojechała do Sulisławic, by w Sanktuarium Maryjnym, przed obliczem cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej, uczestniczyć w uroczystościach zawierzenia Maryi Diecezji i wszystkich wiernych.
Spotkanie rozpoczęło rozważanie tajemnic Różańca Świętego. Najmłodsi tancerze Zespołu w strojach lasowiackich, z różańcem w rączkach, wypraszały łaski wraz z licznie przybyłymi pielgrzymami.
Po modlitwie różańcowej rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji J.E. Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza, z udziałem Biskupa Seniora Edwarda Frankowskiego, O. Krzysztofa Swóła, prowincjała księży Zmartwychwstańców oraz wielu kapłanów i sióstr zakonnych. W homilii Bp Krzysztof Nitkiewicz przybliżył historię cudownego obrazu, porównując ze znakami, które miały miejsce w Fatimie 1917 r. Pasterz podkreślił, że Maryja wybrała ubogą miejscowość i biedne, małe dzieci, by przemówić do całego świata. Maryja wskazała ratunek poprzez ofiarowanie kultu Sercu Jezusa i konieczności nawrócenia się oraz pokuty za grzechy. Maryja zapowiedziała, że jeżeli ludzie się nie nawrócą, nieszczęścia powrócą. Ta zapowiedź nie uległa przedawnieniu i ciąży nad światem. Tajemnice fatimskie rysują obraz współczesnego świata, w którym człowiek umiera zarówno od wojen, głodu, zamachów terrorystycznych, jak i odrzucenia Boga. Zło, które sięga głębi naszego serca, zaraża miliony istnień. Matka Boża przychodzi z pomocą i orędziem z Fatimy, pełnym optymizmu, którego celem było zbawienie dusz przez zerwanie z grzechem i wzrastanie w wierze, nadziei i miłości. My również z Bożą pomocą, w wierności z Chrztem i Matką Bożą, możemy wrócić na drogę dobra i otrzymać bardzo wiele łask. Możemy kształtować losy świata przez modlitwę i ofiarę. Ksiądz Bp Krzysztof Nitkiewicz na koniec zwrócił się do pielgrzymów życząc, by Niepokalane Serce Maryi wzbudziło i umocniło wszystkich w takich samych przekonaniach i nauczyło odpowiedzialności za samego siebie.
Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Biskup Nitkiewicz, przed obrazem Matki Bożej Sulisławskiej, odczytał Akt Zawierzenia Diecezji i wszystkich wiernych. Przed oblicze Matki Bożej Bolesnej zaprosił nie tylko dzieci fatimskie z bukiecikami polnych kwiatów, ale też dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, które do Matki Bożej przybyły z różami.
W kościele p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Zawichoście, 29 kwietnia 2017 r. podczas Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza, z udziałem Ks. Bp seniora Edwarda Frankowskiego i wielu kapłanów z Diecezji Sandomierskiej i Archidiecezji Krakowskiej, dziękowano Bogu za 25 lat biskupiej posługi i 90 - lecie urodzin J. E. Ks. Bp Seniora Wacława Świerzawskiego.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Agata Wojtaszek - Wojewoda Świętokrzyski, Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, którego założycielem jest Ks. Biskup Jubilat, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich z diecezji, seminarzyści, reprezentanci wspólnot zakonnych oraz delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na czele z panią dr Ewą Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, który erygowany został przez Ks. Bp Wacława w 1996 r.
Po uroczystej Mszy Świętej delegacja naszego Zespołu złożyła życzenia:
27 kwietnia 2017 r. do Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli przybyły dzieci ze stalowowolskich szkół podstawowych na program edukacyjny „Bohater znany i nieznany - Tadeusz Kościuszko”. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Tę ważną postać przypomnieli studenci KUL w Stalowej Woli, we współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, przedstawicielami Młodzieży Wszechpolskiej i Stalowych Patriotów. W programie wzięło udział ponad 100 osób, które przedstawiły historię naszego kraju i zasłużonych postaci, w tym Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Sił Zbrojnych i przywódcy Ogólnonarodowego Powstania - Insurekcji Kościuszkowskiej, przybliżyły najważniejsze fakty historyczne, tańce narodowe, polskie tradycje i stroje. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które chętnie uczyły się tekstu pieśni „Jak długo na Wawelu”, napisanego w 1920 roku przez Konstantego Krumłowskiego, by móc ze wszystkimi ją zaśpiewać. Organizatorami spotkania było Koło Naukowe Polonia Semper Fidelis, Katolicki Dom Kultury „ARKA” i Spółdzielczy Dom Kultury, a reżyserem, opiekunem merytorycznym i konsultantem była pani dr Ewa Sęk - Adiunkt KPPiTW w Stalowej Woli.
W dniu 3 maja 2017 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach brała udział w 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku, Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii Ks. dr Kazimierz Hara, a homilię wygłosił Ks. Kapelan,w której mówił - „Módlmy się za Ojczyznę, za Naród, aby kierował się rozumem i patriotyzmem. Maryja - Królowa wszystkich, powinna być Królową polskich serc, którą należy prosić o pomoc w trudnych sprawach Narodu - „Pod Twoją obronę uciekamy się” - nawet, gdy nadziei brakuje”.
Po Mszy Świętej delegacja złożyła kwiaty przed Figurą Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, po czym wszyscy zgromadzeni, barwnym korowodem przeszli na Plac Wolności, gdzie odbył się Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Następnie wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, ugrupowań politycznych, przedszkoli, szkół i instytucji kultury.
Jak co roku delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na czele z panią dr Ewą Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach udała się do serca Diecezji, by w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu, 13 kwietnia uczestniczyć we Mszy Świętej, koncelebrowanej, pod przewodnictwem Ordynariusza Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz w homilii zwrócił się do Kapłanów, podkreślając, że celem posługi kapłańskiej jest uobecnianie Chrystusa i przedłużanie Jego zbawczego dzieła. Cytując św. Jana Pawła II przypominał, że pasterskie przewodzenie wspólnocie kościelnej ma charakter sakramentalny. W trakcie sprawowanej liturgii Pasterz Diecezji dokonał poświęcenia olei świętych (chorych, krzyżma i katechumenów), które przez kolejny rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich.
Po uroczystej Mszy Świętej dzieci z Zespołu „Racławice” złożyły życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy Księdzu Biskupowi Krzysztofowi i Księdzu Biskupowi Edwardowi.Następnie delegacja udała się do Zawichostu na spotkanie z Księdzem Biskupem Seniorem Wacławem Świerzawskim. Dzieci złożyły również życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy w dniu kapłańskim księdzu Marianowi Kondysarowi, Asystentowi Kościelnemu KDK „ARKA”
11 kwietnia 2017 r.na zaproszenie Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wzięła udział we Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku z okazji 77 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Ksiądz dr Kazimierz Hara, proboszcz parafii Św. Józefa podczas homilii mówił o wartości człowieka, ale nie o wartości zewnętrznej, tylko o wartości serca. Wspomniał, że o wielkości człowieka świadczą jego czyny, nie ważne jest bogactwo i rzeczy materialne, ale dobro i niesienie pomocy w imię miłości bliźniego. W modlitwie polecił około 22 tys. obywateli polskich, rozstrzelanych wiosną 1940 roku przez NKWD na rozkaz Stalina.
Po Mszy Świętej w intencji pomordowanych, dzieci w strojach krakowskich z Zespołu „Racławice” złożyły kwiaty przed Tablicą Katyńską.
W piątek, 31 marca 2017 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” brał udział w VIII Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec”. Organizatorem przeglądu był Miejski Dom Kultury w Łańcucie. W hali MOSiR od rana rozbrzmiewała muzyka i śpiew polskiego folkloru, który jest częścią naszej tradycji i kultury. Honorowy patronat sprawował Burmistrz Miasta Łańcut - Stanisław Gwizdak.
Tancerze w wieku od 5 do 19 lat z 21 zespołów prezentowali swoje umiejętności taneczne w trzech kategoriach wiekowych, które oceniało profesjonalne jury w składzie: Romuald Kalinowski - przewodniczący, Marcin Zych i Jan Kilian.
Tancerze z najmłodszej grupy Zespołu „Racławice” wystąpili w pierwszej kategorii wiekowej - „przedszkolaki” i zatańczyli „Zabawy lasowiackie”, zdobywając II miejsce. Dla większości dzieci był to debiut na tak dużym przeglądzie tanecznym, tak więc uśmiech, zadowolenie i wielka radość wśród dzieci i rodziców towarzyszyły w drodze powrotnej do Racławic. W drugiej kategorii wiekowej za precyzję taneczną, piękne kostiumy oraz wyraz artystyczny „Suitą pieśni i tańców kurpiowskich”, młodzież wytańczyła III miejsce.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” otrzymał pamiątkowe Dyplomy, Garniec wypełniony słodkościami i pluszową maskotkę.
Jury pogratulowało wszystkim uczestnikom przeglądu przygotowania technicznego, opracowania choreograficznego i poziomu wykonania, życząc dalszych sukcesów artystycznych, a opiekunom podziękowało za wielki wkład pracy, jaką włożyli w przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu.
Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu z okazji 25 - lecia powołania Diecezji w nowych granicach oraz otwarcia III Synodu Diecezji Sandomierskiej. 25 marca 2017 r., na wspólnej modlitwie zgromadzili się członkowie synodu, w skład którego wchodzą księża diecezjalni, osoby konsekrowane oraz wierni przybyli z całej diecezji. Liturgia sprawowana była pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, z udziałem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, bp. Kazimierza Gurdy, ordynariusza siedleckiego, bp. Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza Diecezji Sandomierskiej i bp. Edwarda Frankowskiego. Było bardzo uroczyście, uczestniczyło wielu księży i przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń religijnych. W homilii ksiądz bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do obchodzonej w tym dniu uroczystości Zwiastowania Pańskiego, które zostało uwiecznione na bizantyjskich freskach, zdobiących Sandomierską Katedrę. Pasterz wyjaśnił, iż biorąc pod uwagę przepisy prawa kanonicznego, określające sposób zwołania i odbywania synodu, a także jego struktury, niektórzy nazywają synod epifanią, objawieniem Kościoła lokalnego. Jednocześnie przypomniał, że ostatni synod zakończył swoje prace 18 lat temu, a zwołany został przez J.E. Ks. Bp. Wacława Świerzawskiego.
20 marca 2017 miało miejsce posiedzenie Rady Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, które rozpoczęło się wiosennym koncertem taneczno - wokalnym. Wszystkich licznie przybyłych gości powitała pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk, zapraszając również do zapoznania się z wystawą „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego Narodu”, na którą złożyły się rodzinne zdjęcia dzieci tańczących w Zespole „Racławice”. Na scenie Sali Kameralnej zaprezentowały się cztery grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Koncert rozpoczął się inscenizacją taneczną „Jaskółki”, która podkreśliła pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Najmłodsze dzieci zaprezentowały miniaturę taneczną „Owieczki z Racławic”. Dzieci z grupy trzeciej zatańczyły inscenizację „Na Krakowskim Rynku” w bardzo w mocnym składzie. Na scenie wystąpiło ponad trzydzieści osób. Grupa druga przedstawiła tańce i zabawy z regionu lasowiackiego. Najstarsza grupa zespołu zaprezentowała się w tańcu narodowym, w dostojnym polonezie. W programie nie zabrakło akcentów wokalnych i poezji. Chórek dziecięcy z KDK „ARKA” zaśpiewał „Do, Re, Mi” i „Panie Boże do Ciebie śpiewam”. Dziewczeta z grupy wokalnej Karolina Guściora i Andżelika Guściora wykonały utwory w klimacie ballad z refleksją o Panu Bogu. Ucztę poetycką zapewniły wiersze Władysława Bełzy „Ziemia rodzinna” i „Wiosna życia”. Podczas wspólnego finału wybrzmiała piosenka „Niech brat bratu rękę poda”. Pani dyrektor przedstawiła twórców koncertu: choreografów - Jolantę Warchoł i Karolinę Kotwicę, nauczycieli śpiewu - Katarzynę Rokoszyńską i Alicję Szewczyk, dyrektora muzycznego - Janusza Kutyłę, animatorów kultury - Agnieszkę Rup i Annę Dybkę. Wśród gości obecna była pani Senator RP Janina Sagatowska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rangę działalności Katolickiego Domu Kultury „ARKA” i pracę twórczą w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”, gdzie na co dzień kształtuje się nie tylko technikę tańca, kultywuje się tradycje ale przede wszystkim wychowuje w nurcie narodowym, wszczepiając miłość do Ojczyzny. Ksiądz Marian Kondysar, Asystent Kościelny KDK „ARKA” wraz z Ks. Janem Kądziołką udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa, doceniając pracę wychowawczą w rodzinach i wpajanie dzieciom najwyższych wartości w duchu chrześcijańskim. Druga część spotkania odbyła się w Zielonej Sali, gdzie radni zapoznali się z merytorycznym i finansowym sprawozdaniem za ubiegły rok. Podjęli również uchwały zatwierdzające działalność w 2016 roku, tym samym udzielając absolutorium pani Dyrektor dr Ewie Sęk.
W dniu 12 marca 2017 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” brał udział w IX Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf” w Dębicy. Na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowały się dzieci z grupy II i III naszego Zespołu, które rywalizowały z jedenastoma grupami tanecznymi w pierwszej kategorii wiekowej 7- 12 lat. W inscenizacji „Na Krakowskim Rynku” zatańczyło 11 par krakowskich i 14 dziewczynek w roli kwiaciarek. Zarówno liczba wykonawców, bogactwo kostiumów, opracowanie choreograficzne, dobór poszczególnych tańców krakowskich, muzyki oraz poziom wykonania prezentacji stwarzało wyjątkowe wrażenie artystyczne i zdobyło wielki aplauz publiczności. Jury w składzie: Beata Rompała, Romuald Kalinowski i Robert Piękoś przyznała naszym tancerzom „Srebrny Gryf”. Wszystkie zespoły, uczestniczące w przeglądzie otrzymały podziękowania i pamiątkowe prezenty. Laureatom Przeglądu Tanecznego, dyplomy i nagrody wręczyli burmistrz Miasta Dębica - Mariusz Szewczyk i Jan Borek - dyrektor MOK.
W dniu 24.02.2017r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” brał udział w XII Przeglądzie Zespołów Tańca Sportowego „Zapasy Taneczne”, którego organizatorem jest Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. Tradycyjnie przegląd odbył się w Zespole Szkół Nr 2 w Nisku. W sali gimnastycznej zaprezentowało się 36 zespołów w trzech kategoriach tanecznych: Cheeleaderki - 8 prezentacji, Mażoretki - 8 prezentacji i show dance - 20 prezentacji.
Celem przeglądu jest popularyzacja tańca i sportu, aktywnej formy wypoczynku, zapoznanie dzieci i młodzieży z różnymi formami tańca oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami taneczno - sportowymi.
Nasze dziewczęta z gr. III i IV zaprezentowały się w trzeciej kategorii tanecznej show dance z układem pt. „Woda”, jak zawsze stanęły na wysokości zadania. W tej choreografii obok techniki tańca, bardzo ważną rolę pełni praca kostiumów, które zostały specjalnie zaprojektowane i uszyte. Układ został przyjęty przez publiczność bardzo ciepło i serdecznie oraz nagrodzony gromkimi brawami.
Szanowni Państwo,
zwracamy się z wielką prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 1% swojego podatku przekazali Państwo na Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
„Niech Twój 1% zatańczy dla Ciebie”,
Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli wybiorą Państwo Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Organizację Pożytku Publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS - 00000 64505, aby przekazać 1 % swego podatku. Każdy z Państwa może zadecydować do dnia 31 kwietnia 2017 roku o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego za rok 2016 na wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
1 lutego 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie odbył się X Międzypowiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Krzeszowskie Kolędowanie 2017”. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych z powiatu niżańskiego, leżajskiego, stalowowolskiego, biłgorajskiego i rzeszowskiego, w sumie 400 wykonawców zaprezentowało swe talenty w ośmiu kategoriach.
Solistki z Grupy Wokalnej, działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach: Julia Kalawska, Zuzanna Paleń, Kamila Domagała wystąpiły w trzech kategoriach wiekowych oraz dziewczynki z Chórku Dziecięcego Amelia Surma, Zuzanna Laba, Zuzanna Brągiel, Zuzanna Paleń, Julia Kalawska, Nikola Wołoszyn, Klara Bieńkowska i Lena Borowicz w kategorii Chóry i Zespoły. Dzieci do występu przygotowała pani Katarzyna Rokoszyńska, która prowadzi grupę wokalną i chórek dziecięcy w KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej. Patronat honorowy nad Przeglądem pełnili: Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz oraz Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski.
22 stycznia 2017 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” odbył się koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. Magiczny koncert składał się z trzech części: magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, w której wystąpiły dzieci z Chórku, działającego przy KDK „ARKA”, wspólnie z zespołem instrumentalnym „Gremlins”. Zaśpiewały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, czym stworzyły nastrojową atmosferę do wspólnego kolędowania. Pani Katarzyna Rokoszyńska przygotowała dzieci wokalnie, którym akompaniował na żywo zespół w składzie Adam Mierzwa - klawisze, Wojciech Mierzwa - gitara i Dariusz Banaś - klarnet. Kolejna część koncertu, to magiczny czas opery, z recitalem Magdaleny Żmudy, absolwentki PSM w Stalowej Woli w klasie śpiewu, której akompaniowała pani Monika Kuca. Na repertuar złożyły się cztery utwory: „Nuit detoiles” Klausa Debussy, aria z II aktu opery „Cosi fantulte” W.A. Mozarta pt. „Una donna a quindici ani”, aria z opery „Di donne abbandoneta„ Domini Cosari pt. „Nona ragione ingroto” oraz „Di forelle” Franciszka Szuberta. W trzeciej części wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w mini koncercie „magiczny czas dzieciństwa”, w którym dzieci zaprezentowały tańce i zabawy lasowiackie, zabawy podwórkowe, miniatury taneczne „Walentynki” i „Misie dwa”, młodzież natomiast zatańczyła dwa tańce narodowe oberek i polonez. Koncert zwieńczyła piosenka finałowa, dedykowana Babciom i Dziadkom w wykonaniu wszystkich artystów z KDK „ARKA”.
W sobotę, 14.01.2017 r. Chórek Dziecięcy reprezentował Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej na XXIV Niżańskich Spotkaniach z Kolędą „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. Spotkanie z kolędą organizowane było przez „Niżańską Wspólnotę Ruch Światło Życie”. Na scenie NCK „Sokół” w Nisku zaprezentowało się wielu wykonawców z różnych Parafii Diecezji Sandomierskiej, śpiewając kolędy i pastorałki. Nasze dzieci, przebrane za kolędników, zaśpiewały pastorałkę Świeć gwiazdeczko” oraz kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Dziewczynki z chórku zaprezentowały się w barwnych kostiumach, krakowianek, góralek, aniołków i pastuszków i zaśpiewały bardzo ładnie, co wzbudziło uznanie widowni. Następnego dnia Chórek wystąpił w koncercie laureatów w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku. Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Rokoszyńskiej, która przygotowała dzieci do występu.
W Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach miało miejsce uroczyste spotkanie opłatkowe, w dniu 20 grudnia, na które przybyły dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z rodzicami oraz Ksiądz Jan Kądziołka, proboszcz parafii Racławice. Na corocznym spotkaniu wigilijnym tancerzy i ich gości przywitał Zespół „Racławice” programem artystycznym p.t. „Widzę kraj jakiś”, w którym rozbrzmiewały pastorałki i słowa poezji według wierszy Władysława Bełzy, polskiego poety neoromantycznego, nazywanego piewcą polskości. Następnie Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk przekazała życzenia świąteczne i błogosławieństwo od J.E.Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz od Ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego. Ksiądz Proboszcz pobłogosławił opłatki i zwrócił się do dzieci i młodzieży, a przede wszystkim do rodziców, życząc wytrwałości w wychowywaniu dzieci i umożliwienia im rozwijania talentów artystycznych w Zespole „Racławice”. Podkreślił ogromną rolę naszej katolickiej instytucji, w której wszyscy znajdują wsparcie w wychowaniu w duchu chrześcijańskim i mają możliwość kultywować wartości patriotyczne. Przy choince, akompaniamencie muzycznym i śpiewie kolęd, wśród świątecznych dekoracji i płynącej zewsząd serdeczności, artyści „Racławic” wprowadzili wszystkich w cudowną atmosferę rodzinnych Świąt Narodzenia Pańskiego. Po koncercie padło wiele słów uznania i wdzięczności za piękny występ. Rodzice wraz z dziećmi zgromadzili się przy wspólnym stole, częstowali się wypiekami, owocami i słodyczami. W imieniu całej społeczności zespołowej delegacja młodzieży z najstarszej grupy złożyła życzenia imieninowe Pani Dyrektor. To było wspaniałe, wzruszające spotkanie!
W Niżańskim Centrum Kultury, 18 grudnia, odbył się Koncert Bożonarodzeniowy dla mieszkańców Niska w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Był on kontynuacją tradycji zespołowej, ale w tym roku nastąpiło kilka zmian. Misterium Bożego Narodzenia Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” prezentował w okresie kolędowym, międzyświątecznym, a świętem Ofiarowania Pańskiego. Również repertuar nieco różnił się od tego, co słyszeliśmy w poprzednich latach - organizatorzy bowiem skupili się na bogactwie polskich pastorałek i tekstów Władysława Bełzy, zwanego „wychowawcą Narodu Polskiego”. Trudno wyobrazić sobie, co by mogło uczynić ten koncert jeszcze bogatszym. Na koniec pani Alicja Szewczyk w imieniu Pani Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewy Sęk złożyła życzenia świąteczne licznie zgromadzonej widowni. Program został bardzo ciepło przyjęty i potwierdziło się, że teksty, podkreślające przynależność do wiary chrześcijańskiej w odpowiednim opracowaniu i w wykonaniu najmłodszych, sprawiają wiele przyjemności w słuchaniu i wprowadzają czas pokoju w serca ludzi, oczekujących Nowonarodzonej Dzieciny.
W dniu 14 grudnia 2016 r., Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” brał udział w nagraniu programu świątecznego przez Telewizję Miejską ze Stalowej Woli. W nagraniu wzięły udział dzieci z najmłodszych grup i młodzież ze starszych grup. W dwóch scenkach Zespół „Racławice” wyraził uwielbienie narodzin Jezusa w poezji, ozdabiając je śpiewem kolęd i pastorałek. Przy stajence betlejemskiej asystowały anioły i lud Boży z rejonu lasowiackiego i klimat przeniósł się do polskiego domu, gdzie przy wigilijnym stole rodzina kultywuje tradycje chrześcijańskie i narodowe.
6 grudnia, w Katolickim Domu Kultury „ARKA”, zgromadziło się prawie 100 dzieci, oczekujących na Świętego Mikołaja, który słysząc śpiew dziewczynek z „Chórku Dziecięcego” wstąpił do „ARKI”. Dzieci przywitały Św. Mikołaja z ogromnym entuzjazmem i radością. Wszyscy otrzymali piękne prezenty. Św. Mikołaj opowiedział o swoim życiu i prosił, aby dzieci zawsze były grzeczne i szanowały rodziców. Czas oczekiwania umiliła Grupa Animatorów „TRIO Z RIO”, prowadząc ciekawe gry, zabawy i konkursy, w których najmłodsi chętnie uczestniczyli, wykazując się zręcznością i kreatywnością. Spotkanie przebiegło w rodzinnej atmosferze i dzieci już czekają na kolejne odwiedziny Św. Mikołaja za rok.
W Gimnazjum nr 2 w Nisku, 1 grudnia, odbył się 3 Festiwal Nauki Klubów Młodego Odkrywcy. Na zaproszenie organizatorów, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przedstawił w dynamicznych układach tanecznych dwa żywioły - „Ogień” i „Wodę”, tym samym przybliżając tematykę nauk przyrodniczych i wprowadzając w klimat Festiwalu. Barwne stroje podkreślały charakter i ekspresję wybranych żywiołów. Grupa dziewcząt zaprezentowała wysoki poziom artystyczny i zyskała uznanie wśród odbiorców, przybyłych na Festiwal.
W przestrzeni wystaw, powstałych specjalnie na potrzeby Festiwalu, na sali gimnastycznej przygotowano ok. 50 stoisk. Młodzież z KMO MAŁY FIZYK z Gimnazjum nr 1, DA VINCI z Gimnazjum nr 2 i DELTA 3 z Gimnazjum nr 3 przeprowadzała doświadczenia, w których przenikały się treści z fizyki, chemii, biologii i geografii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska robotyki, modelarskie oraz stoisko Ratowników Medycznych. Dla najmłodszych, harcerze Hufca ZHP Nisko, przygotowali wiele atrakcji: malowanie twarzy, gry edukacyjne, dekoracje balonowe. Animatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy o znanych fizykach i wynalazcach, postaciach przedstawionych przez uczniów pierwszej klasy gimnazjalnej.
Celem Festiwalu było przedstawienie efektów pracy uczniów, realizujących projekt „I ty możesz prowadzić badania naukowe”, popularyzowanie różnych form przekazu nauki i techniki oraz wyzwolić wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi. Festiwal adresowany był przede wszystkim do dzieci i młodzieży, jak również do całych rodzin, co pozwoliło na przeżycie wspólnej naukowej przygody.
W Campusie KUL w Stalowej Woli, na zakończenie Jesiennego Tygodnia Biblijnego Diecezji Sandomierskiej, w sobotę, 26 listopada 2016 r. odbyła się międzynarodowa Konferencja naukowa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Teologicznego „Zdrowa rodzina - zdrowe społeczeństwo”. Organizatorami Konferencji byli: Katedra Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania Instytutu Pedagogiki WZPiNoS KUL, redakcja wydziałowego kwartalnika „Społeczeństwo i Rodzina”, Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu, Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II Diecezji Sandomierskiej i Radomskiej, Instytut Teologiczny im. św. Józefa Bilczewskiego Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego we Lwowie. Podczas konferencji odbyły się Certyfikowane Warsztaty Metodyczne „Agresywne gry komputerowe oraz ryzykowne zachowania w sieci - wpływ na rozwój emocjonalny, zdrowie psychiczne i zachowania społeczne”. Program, przygotowany został przez WZPiNoS KUL w Stalowej Woli i Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie. Warsztaty poprowadzili: prof. Mariusz Jędrzejko z CPS wraz z mgr Leszkiem Roszczenko i mgr Agnieszką Taper.
Jednym z punktów programu konferencji był program artystyczny, słowno - muzyczno - wokalny, podkreślający wartości rodzinne i patriotyczne, przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej, który na co dzień kultywuje pamięć o kulturze naszych ojców, kładąc nacisk na wychowanie, zgodne z wiarą chrześcijańską. Konferencji towarzyszyła również wystawa fotografii „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego Narodu”. Fotografie zawierały zarejestrowane aparatem momenty z najważniejszych wydarzeń rodzinnych, tj. narodziny dziecka, urodziny, I Komunia Święta, portrety rodzinne...
W dniu 19 listopada najstarsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wystąpiła z suitą tańców rzeszowskich na scenie Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, podczas Fiesta Harmonica Festiwal. Ten festiwal, to eksperymentalny projekt artystyczny, oparty na idei: dźwięk - ruch - obraz, którego celem jest propagowanie harmonijki ustnej, jako instrumentu, mającego różnorodne zastosowanie, odbiegające od utartych schematów. Zróżnicowany gatunkowo repertuar, wykonywany na harmonijce ustnej w syntezie z ekspresyjnymi układami choreograficznymi oraz efektownymi wizualizacjami, tworzą niezwykły spektakl muzyczny.
Układ choreograficzny do wizualizacji „Kogut pieje, sielska wieś” opracowała Jolanta Warchoł, do aranżacji muzycznej pana Zbigniewa Mięsowicza.
Niżańskie obchody 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w piątek, 11 listopada 2016r., Mszą Świętą za Ojczyznę, w Sanktuarium św. Józefa w Nisku. Następnie uroczystości przeniosły się na Plac Wolności, gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto flagę na maszt. Burmistrz Gminy i Miasta Nisko pan Julian Ozimek przemówił do mieszkańców miasta, podkreślając znaczenie święta i odpowiedzialności za przyszłość kolejnych pokoleń w wolnej Polsce. W hołdzie bohaterom wygłoszony został Apel Pamięci, a uczestniczący w obchodach żołnierze oddali salwę honorową. Następnie Przedstawiciele Władz Gminy i Miasta Nisko, Powiatu oraz liczne delegacje, w tym delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności i Pomnikiem Orląt.
W sobotnie przedpołudnie, 29 października 2016 r. w Racławicach, na jednej z najstarszych nekropolii powiatu niżańskiego, delegacja młodzieży w strojach szlacheckich z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z Kadrą Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, na czele z panią dyrektor dr Ewą Sęk, uczestniczyła w uroczystościach poświęcenia nowowybudowanej kaplicy cmentarnej. Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej J.E.Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił Grób Dziecka Utraconego i Kaplicę pw. Bożego Miłosierdzia. Dziękując za jej wybudowanie proboszczowi ks. Janowi Kądziołce oraz wspólnocie parafialnej, Pasterz Diecezji podkreślił, że pielęgnowanie pamięci o zmarłych musi iść w parze z wiarą w życie wieczne.
W kaplicy, dla licznie przybyłych parafian, w intencji tych, którzy przyczynili się do budowania świątyni oraz zmarłych, spoczywających na parafialnym cmentarzu, odprawiono dziękczynną Mszę Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. dziekana.
Po uroczystościach poświęcenia Kaplicy delegacja, przy grobie śp. Ks. Mieczysława Porawskiego odmówiła modlitwę i zapaliła znicz, upamiętniając 9 rocznicę śmierci wieloletniego proboszcza i przyjaciela Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
Dnia 19 października 2016 r., do Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach, przyszła klasa 1 a z gimnazjum nr 2 w Nisku, by wziąć udział w zajęciach regionalnych.
W prezentacji multimedialnej przedstawiono teren, należący do regionu lasowiackiego, jak wyglądały zabudowania i wnętrza chat oraz czym zajmowali się ludzie na co dzień, jakie zwyczaje i obrzędy kultywowali lasowiacy oraz jak się ubierali. Kolejnym punktem wizyty gimnazjalistów był udział w zajęciach wokalnych, które prowadziła pani Katarzyna Rokoszyńska. Młodzież ćwiczyła emisję głosu i pracowała z mikrofonem.
Ponadto odbyły się też zajęcia na kole garncarskim, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy uczeń z wielkim zaangażowaniem i skupieniem przystąpił do toczenia na kole naczyń z gliny. Najwięcej wykonali dzbanuszków, które po wyschnięciu poddane będą kolejnej obróbce. Najbardziej dynamicznymi zajęciami były warsztaty taneczne. Na sali baletowej, przy lustrach i drążkach, pani Agnieszka Rup zapoznała uczniów z pozycjami stóp i rąk w tańcu klasycznym oraz z podstawowym krokiem lasowiaczka.
W Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”, który ma siedzibę w KDK „ARKA”, z klasy Ia tańczy pięć osób, tj. Klaudia Filiks, Aleksandra Domańska, Laura Warchoł, Anita Rokoszyńska i Aleksandra Zaguła. Zespół „Racławice” od 30 - tu lat kultywuje tradycje regionalne, w swoim repertuarze posiada tańce i pieśni lasowiackie oraz komplety kostiumów dziecięcych i młodzieżowych. Dzięki uprzejmości pani dyrektor dr Ewie Sęk, młodzież miała możliwość przymierzyć stroje lasowiackie i poznać ich archaiczne nazwy, np. rańtuch, zapaska, magierka.
Obchody jubileuszowe „Dni Kultury Chrześcijańskiej Świętej Jadwigi Królowej”, XXX - lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i XX - lecia Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, objęte patronatem honorowym Biskupa Sandomierskiego J.E.Ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza, Senatora RP Janiny Sagatowskiej, Posła na Sejm RP Rafała Webera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Starosty Powiatu Niżańskiego Roberta Bednarza, Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Juliana Ozimka, Starosty Stalowolskiego Janusza Zarzecznego, Prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbereżnego, Prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Nisku Stanisława Chwieja, Telewizji Kablowej Stella w Stalowej Woli Zdzisława Gawęckiego odbyły się w dniach:
3 września 2016 r. - Koncert Jubileuszowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w Racławicach
4 września 2016 r. - Uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława BiM w Racławicach
- Koncert Galowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w Stalowej Woli
Pierwszy koncert miał bardzo rodzinny, nasz racławicki charakter. Na podwórku wybudowano estradę, zaaranżowano plenerowy amfiteatr. Rodzice tancerzy zorganizowali poczęstunek i zabawę. W programie wystąpiły wszystkie grupy, od najmłodszych dzieci, po absolwentów, prezentując bogaty i barwny program. Wśród gości obecni byli J. E. Ks. Bp Edward Frankowski, Senator RP Janina Sagatowska, Dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego Kamila Piech, reprezentująca Wojewodę Podkarpackiego, Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, Proboszcz Parafii Racławice ks. Jan Kądziołka, Sołtys wsi Racławice Zbigniew Kotuła i zasłużona w krzewieniu postaw patriotycznych Maria Mirecka - Loryś. Cały koncert prowadziła dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk, wprowadzając widzów w klimat każdego układu i przytaczając historię Zespołu. Na koniec koncertu zostały wręczone podziękowania wszystkim uczestnikom za twórczy udział w dziełach, umiłowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Katolicki Dom Kultury „ARKA” otrzymał odznakę honorową od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Drugi dzień uroczystości jubileuszowych rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem J.E.Ks.Bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który w homilii odwołał się do słów Ewangelii, porównując działalność KDK „ARKA” i Zespołu „Racławice” oraz pielęgnowane tu tradycje do budowania wieży w wymiarze nie tylko teraźniejszości i przyszłości, ale także w wymiarze eschatologicznym w drodze do wieczności. Pasterz mówił, że trzeba przede wszystkim kochać Chrystusa, okazywać miłość Bogu, trzeba przyjąć Krzyż i nieść do końca, bo Krzyż to zdolność do najwyższej miłości. Powstanie Zespołu i KDK „ARKA” było spełnieniem marzeń i aspiracji ludzi z Diecezji Sandomierskiej i stało się drogą do spełnienia marzeń dzieci. Ta inicjatywa otworzyła drogę, aby mogły rozwijać talenty, a przez działalność troszczyć się o przyszłość Polski. Katolicki Dom Kultury „ARKA” buduje wspólnotę i prowadzi do zbawienia człowieka. Pasterz Diecezji podkreślił, że mamy do czynienia z dziełem, które trzeba wspierać, bo ma wartość ewangelizującą i ten dom specjalizuje się w przekazywaniu Dobrej Nowiny.
Następnie zaproszeni goście i wykonawcy przemieścili się w gościnne progi Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, na którego scenie ponad 130 wykonawców - 4 obecnie tańczące grupy taneczne i grupa absolwentów - prezentowało trzygodzinny koncert, w którym przedstawiono różne formy taneczne - inscenizacje, miniatury, tańce regionalne i narodowe w przepięknych, kolorowych strojach. Sala widowiskowa, w której zgromadzili się sympatycy i przyjaciele Zespołu, rodzice tancerzy i wielu dostojnych gości, reagowała bardzo żywiołowo, nagradzając wykonawców licznymi i gromkimi brawami.
Koncert, podsumowujący 30-letni dorobek Zespołu i jego kadry, dostarczył wielu wzruszeń i przeżyć, zarówno dla wykonawców jak i odbiorców.
Jubileusz to także okazja do wyróżnienia i nagrodzenia osób, pracujących w Katolickim Domu Kultury „ARKA”. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz 20-lecia Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach za zasługi w upowszechnianiu kultury otrzymali:
dr Ewa Sęk - dyrektor artystyczny
Janusz Kutyła - dyrektor muzyczny
Agnieszka Rup - animator kultury
Anna Dybka - pedagog
Jolanta Warchoł - choreograf
Karolina Kotwica - choreograf
Alicja Szewczyk - animator kultury
Katarzyna Rokoszyńska - akompaniator